Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Finanse > Żywność będzie nadal drożeć

Żywność będzie nadal drożeć

Wino, piwo, chleb czy mięso to tylko niektóre produkty, które zdrożeją w przyszłym roku. Żywność będzie nadal drożeć Ceny żywności znowu pójdą w górę. Wzrosty mogą być nawet dwucyfrowe.
Powody wyższych cen produktów są różne. Ceny win wzrosną o kilka procent z powodu słabych zbiorów winogron m.in. we Włoszech i Francji, a także z powodu dynamicznie rosnącego popytu Chin. W górę może pójść także cena piwa. Żywność będzie nadal drożeć Tegoroczna podwyżka tych napojów nie zrekompensowała wzrostu cen surowców, opakowań i energii.
W połowie roku może po raz kolejny zdrożeć mięso, głównie wieprzowina. Wzrost jej cen będzie rezultatem ograniczenia pogłowia trzody chlewnej i tym samym produkcji wieprzowiny w Polsce i wielu krajach Unii Europejskiej. Ekonomista Banku BGŻ twierdzi, że w ostatnim okresie bardzo mocno rosły ceny zbóż na rynku krajowym, a w I kwartale 2013 prognozowane jest ich dalsze umocnienie, co przełoży się także na wzrost ceny pieczywa i produktów zbożowych. Żywność będzie nadal drożeć Chleb i bułki w I połowie przyszłego roku mogą zdrożeć o 2-3 procent.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.