Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Biznes > Z powodu kosztów energii wzrośnie cena biletu

Z powodu kosztów energii wzrośnie cena biletu

Przewoźnicy podwyższają stawki za przejazdy. Z powodu kosztów energii wzrośnie cena biletu Tłumaczą to droższą energią. Tymczasem ceny prądu spadają, od stycznia o 21 procent. W Polsce jest ponad 300 koncesjonowanych sprzedawców energii, ale zarządca linii kolejowych i przewoźnicy prąd kupują najczęściej od PKP Energetyki, bo ta broni pozycji monopolisty. W 2013 roku ceny biletów na pociągi znów wzrosną o około 10 procent.
Pasażerowie kolei od 2013 roku będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. W Przewozach Regionalnych podwyżka ma wejść w życie od stycznia, chociaż spółka na razie się tym nie chwali. Według naszych ustaleń w pociągach InterRegio na najbardziej uczęszczanej relacji do 320 km np. z Warszawy do Krakowa albo Poznania, cena wzrośnie z 49,50 do 53,90 zł, czyli o prawie 9 procent. Z powodu kosztów energii wzrośnie cena biletu Ponadto przewoźnik wprowadzi obowiązkowe miejscówki za 3,90 zł we wszystkich pociągach InterRegio i Regioekspress.
Ceny podnoszą także linie kolejowe przewożące pasażerów w obrębie aglomeracji warszawskiej. Droższe będą bilety Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Warszawskiej Kolei Dojazdowej (w tym ostatnim przypadku drożeją jedynie bilety okresowe). Powód podwyżek to prąd. PKP Energetyka bagatelizuje giełdowe spadki i twierdzi, że cena energii w każdej chwili znów może pójść w górę. Ale nie wszyscy muszą się obawiać wyższych kosztów dojazdu do pracy. Ceny pozostaną bez zmian na kolejach trójmiejskich oraz śląskich. Za to PKP Intercity planuje i obniżki, i podwyżki zarazem. Z powodu kosztów energii wzrośnie cena biletu Nowa taryfa tego przewoźnika wzorowana jest na rozwiązaniach stosowanych przez linie lotnicze, bilety kupowane wcześniej będą o 30 procent tańsze.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.