Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Ekonomia > Wakacje bez wzrostu cen benzyny

Wakacje bez wzrostu cen benzyny

W Polsce za 100 zł możemy teraz kupić 17,76 litra benzyny E95, podczas gdy rok temu, 6 lipca, 100 złotych było warte tyle co 20,45 litra E95. Wakacje bez wzrostu cen benzyny Tańsze euro, słabszy złoty, a do tego jeszcze droższa ropa naftowa, której ceny dopiero od kilku tygodni spadły poniżej 100 dol. za baryłkę – to główne powody, dla których przez wiele miesięcy płaciliśmy więcej przy dystrybutorach.
Naturalnie zawsze może się zdarzyć coś nieprzewidzianego, na przykład nagle zaostrzy się sytuacja wokół Iranu, może gdzieś wybuchnąć strajk, tak jak teraz to było w Norwegii, ale nie sądzę, aby w takim wypadku ceny ropy naftowej szybko przełożyły się na wyższe ceny paliw. Zmotoryzowani dodatkowo więc jeszcze mogą pomóc sami sobie w obniżeniu rachunków, jakie zapłacą. Wiadomo bowiem, że ceny przy dystrybutorach mogą się bardzo różnić.
Wakacje bez wzrostu cen benzyny Czasami też warto zjechać z autostrady na drogę lokalną; w mniejszych miejscowościach, przy tzw. drogach BIS, paliwa z zasady są tańsze. Nie ma też jednej zasady, że paliwa kupowane przy autostradach będą miały zbliżone ceny, np. BP nie musi mieć takich cen jak Shell czy Total, bo koncerny rzadko kopiują od siebie ceny. Trzeba więc uważać, aby nie jechać autostradą na oparach paliwa, co pozwoli uniknąć wymuszonego tankowania. Tydzień temu na autostradzie pod Mediolanem cena paliwa dochodziła do 1,99 euro za litr. A takich wybryków cenowych we Włoszech, które uchodzą za kraj wyjątkowo drogich paliw, zdarza się więcej. Dobrze jest więc np. jadąc do Włoch, zatankować w Słowenii, gdzie za litr zapłacimy. 46 centów taniej. Mniejsze oszczędności zrobimy tankując w Polsce przed wjazdem do Niemiec (o 31 centów mniej). Wakacje bez wzrostu cen benzyny Tyle oszczędzimy pod warunkiem, że nie nalejemy do pełna tuż przed granicą, bo ceny po polskiej stronie mają wyraźną tendencję do wzrostu wraz ze zbliżaniem się do mostów na Odrze.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.