Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Przedsiębiorstwa > W 2013 r. smartfona będzie miało 56 proc. użytkowników

W 2013 r. smartfona będzie miało 56 proc. użytkowników

Zdaniem firmy badawczej IHS iSyppli, w 2012 roku pozycję lidera sprzedaży całorocznej telefonów komórkowych Nokia straciła na rzecz Samsunga. W 2013 r. smartfona będzie miało 56 proc. użytkowników Fiński koncern został zdetronizowany po 14 latach nieprzerwanej dominacji. Udział w rynku sprzedaży Nokii ma spaść z 30 proc. do 24 proc, podczas gdy Samsunga wynosi 29 proc. Rok wcześniej południowokoreański producent miał o 5 proc. mniejszy udział w dystrybucji egzemplarzowej urządzeń. W zestawieniu na podium znajdzie się też amerykański Apple, toczący ostrą batalię o prawa i patenty z liderem. Stawkę pięciu największych i najpopularniejszych zamykają chińskie ZTE i – wywodzący się z Korei – LG.
W segmencie smartfonów liderem jest drugi rok z rzędu Samsung, który zwiększył udział w rynku o 8 punktów procentowych do 28 procent i wyprzedza drugiego producenta – Apple – o 8 punktów procent. Zdaniem firmy badawczej, zwycięska firma osiągnęła wynik dzięki jakościowemu i cenowemu zróżnicowaniu produktów, które są skierowane do szerszego grona klientów niż produkty Apple’a z linii iPhone Premium. W 2013 r. smartfona będzie miało 56 proc. użytkowników Trzecia pozycja w segmencie smartfonów przypada Nokii, po bardzo dużym spadku udziału w rynku (o 11 punktów procent) do 5 procent w światowej sprzedaży smartfonów. Po piętach depczą jej HTC i RIM. HTC, podobnie jak Samsung, produkuje urządzenia oparte na systemie Android, jednak w przeciwieństwie do konkurenta, nie zyskał sobie uznania wśród użytkowników. Jego udział w rynku zmniejszył się o 4 procent i wynosi w 2012 roku 5 procent.
Zajmujący czwartą pozycję w zestawieniu (ex aequo z tajwańskim HTC) RIM, zdaniem badaczy, stracił w opinii klientów przede wszystkim brakiem elastyczności i nowatorskości jeśli chodzi o systemy operacyjne, na których pracują jego urządzenia. Udział w sprzedaży kanadyjskiego producenta spadł z 11 do 5 procent. IHS iSyppli przedstawił także prognozy dotyczące rynku smartfonów, który zdaniem badaczy urośnie w tym, kończącym się roku, o 35,5 procent, biorąc pod uwagę sprzedaż tego typu urządzeń. W 2013 r. smartfona będzie miało 56 proc. użytkowników Szacunkowe dane mówią o 12-proc. wzroście penetracji smartfonów w ujęciu globalnym w tym roku (z 37 do 49 procent). W przyszłym roku, zdaniem analityków, odsetek posiadających smartfon użytkowników ma urosnąć do 56 procent.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.