Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Przedsiębiorstwa > Satelity w kopalni

Satelity w kopalni

W kopalni Krupiński należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej uruchomiono nowoczesny system rejestracji przemieszczeń kopalnianych wież szybowych w technologii GPS w oparciu o sprzęt amerykańskiej firmy Trimble.
Satelity w kopalni Projekt realizowany jest wspólnie z Fundacją Nauka i Tradycje Górnicze AGH w Krakowie pod kierownictwem dr inż. Edwarda Stewarskiego i jest drugim takim rozwiązaniem zastosowanym w Europie. System składa się z trzech stacjonarnych i jednego mobilnego odbiornika GPS. Zasada działania jest prosta. Odbiorniki zamontowane na szczytach wież szybowych oraz budynku administracji odbierają sygnał GPS, później dane z odbiorników za pomocą sieci GSM oraz połączenia kablowego, przesyłane są do specjalnego serwera. Praca odbiorników GPS wspierana jest przez specjalistyczny program komputerowy T4D firmy Trimble a dane gromadzone i przetwarzane są w dziale mierniczo-geologicznym kopalni oraz równolegle na serwerze AGH w Krakowie.
Gdy system odnotuje przekroczenie wartości granicznych przemieszczeń szczytów wież szybowych, uruchamiany jest alarm. Satelity w kopalni Specjalistyczne oprogramowanie automatycznie wysyła wiadomości sms oraz dodatkowo e-mail do wybranych pracowników kopalni z informacją o zaistniałym zdarzeniu. Celem szerszego wykorzystania zabudowanego systemu został on dodatkowo uzupełniony o mobilny zestaw z odbiornikiem GPS R8 firmy Trimble, co pozwala na szybkie wykonywanie pomiarów sytuacyjno-wysokościowych. Aby uzyskać dokładne wyniki obserwacji, odbiornik mobilny musi pobierać specjalne poprawki z ogólnopolskiego systemu ASG-EUPOS za pomocą GSM lub z kopalnianej stacji referencyjnej z użyciem połączenia radiowego, którego zasięg wynosi 5 km Co ciekawe, kopalnia musiała w tym celu wystąpić do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przydział częstotliwości i szerokości pasma. Satelity w kopalni Nowy zestaw mobilny usprawnia pomiary geodezyjne szczególnie przy pomiarach: objętości mas skalnych, linii obserwacyjnych, deformacji nieciągłych, tyczenia obiektów budowlanych lub budowli ziemnych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.