Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Przedsiębiorstwa > Przedsiębiorstwa publiczne mogą działać efektywniej

Przedsiębiorstwa publiczne mogą działać efektywniej

W rynkowej gospodarce dość szybko zresztą materializuje się ono finansowymi perturbacjami. Przedsiębiorstwa publiczne mogą działać efektywniej Oczywiście jeżeli przedsiębiorstwo publiczne działa w konkurencyjnym otoczeniu, a ceny na jego wyroby nie są ustalane specyficznymi czynnikami. Tak więc możemy oczekiwać, że np. państwowa fabryka samochodów kierowana przez niekompetentnych menedżerów z politycznego nadania łatwo popadnie w finansowe tarapaty. Jednak niesprawność np. państwowej kopalni węgla może być maskowana wysokimi cenami na światowym rynku. Także przedsiębiorstwa prywatne mogą być źle zarządzane z powodu niekompetencji menedżerów. Sprzyjają temu pozycja monopolistyczna lub słabość nadzoru właścicielskiego.

Można się zgodzić z twierdzeniem, że generalnie przedsiębiorstwa prywatne mogą działać efektywniej niż publiczne, ale ich przewagi są względne i łatwo wskazać sytuacje, w których celowe jest istnienie przedsiębiorstw publicznych. Przedsiębiorstwa publiczne mogą działać efektywniej Celowość ich utrzymania w wielkiej mierze zależy od tego, czy uda się ustanowić mechanizm selekcji kompetentnych menedżerów i zapewnić tym przedsiębiorstwom konieczny zakres niezależności od politycznych ośrodków decyzyjnych.

Kolejne rządy w Polsce utyskiwały z powodu polityzacji przedsiębiorstw publicznych i nic nie robiły dla jej ograniczenia, traktując prywatyzację jako jedyną właściwie drogę rozwiązania problemu. Dotyczy to – może nawet szczególnie – rządu obecnego. Wydaje się on traktować argument o polityzacji sektora publicznych przedsiębiorstw jako kluczowe uzasadnienie zamiaru prywatyzacji „do dna”. Prywatyzacja z różnych względów nie przebiega jednak konsekwentnie, dzięki czemu rządzący zachowują w swojej gestii wpływ na dużą liczbę przedsiębiorstw i organizacji o zbliżonym charakterze. Posady znajdują się w dyspozycji partyjnych i rządowych (samorządowych) funkcjonariuszy. Przedsiębiorstwa publiczne mogą działać efektywniej W ten sposób ideologiczna opcja na rzecz pełnej prywatyzacji harmonijnie współistnieje z praktycznymi uprawnieniami do rozdawania posad krewnym i działaczom.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.