Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Gospodarka > Prawie 10 mld zł nadwyżki w budżecie Gdańska na 2013 rok

Prawie 10 mld zł nadwyżki w budżecie Gdańska na 2013 rok

Przyjęty przez Radę Miasta w poniedziałek budżet Gdańska na 2013 rok przewiduje, pierwszy raz od pięciu lat, nadwyżkę budżetową w wysokości prawie 10 mln zł. Prawie 10 mld zł nadwyżki w budżecie Gdańska na 2013 rok Dochody miasta mają wynieść 2 mld 718 mln zł, a wydatki ok. 2 mld 708 mln zł.
Prezydent Paweł Adamowicz podkreślił, że budżet wykazujący nadwyżkę jest, na tle innych dużych miast, dość wyjątkowy. Zapewnił, że sytuacja budżetowa Gdańska na najbliższe lata jest stabilna i nie ma tutaj żadnych sensacji. Przyznał, że mimo to trzeba monitorować wydatki bieżące. Zarówno radni koalicji, jak i opozycji podkreślali podczas sesji, że budżet jest trudny. Dochody miasta w wysokości 2 mld 718 mln zł mają pochodzić głównie z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) – ponad 577 mln zł, Prawie 10 mld zł nadwyżki w budżecie Gdańska na 2013 rok subwencji z budżetu państwa to ponad 421 mln zł, opłat i podatków lokalnych 365 mln zł oraz z dochodów z mienia komunalnego 174 mln zł.
Ponad 30 proc. przyszłorocznego budżetu Gdańska, czyli 842 mln zł, ma być wydane na inwestycje. Prezydent Adamowicz poinformował radnych, że w 2013 r. miasto zamierza zakończyć i rozliczyć 15 zadań inwestycyjnych, m.in.: Trasę Słowackiego, Teatr Szekspirowski, przebudowę mostu w Sobieszewie. Prawie 10 mld zł nadwyżki w budżecie Gdańska na 2013 rok Wśród inwestycji kontynuowanych wymienił budowę: tunelu pod Martwą Wisłą, systemu zarządzania ruchem drogowym Tristar, Europejskiego Centrum Solidarność, rewitalizację Wrzeszcza i Dolnego Miasta oraz budowę szkoły w Kokoszkach i przedszkoli modułowych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.