Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Finanse > Polska coraz biedniejsza

Polska coraz biedniejsza

Jesteśmy „bogatsi” tylko od trzech państw, a jeszcze pół roku temu, byliśmy przed czterema. Takie dane przedstawił Eurosat. Polska coraz biedniejsza PKB w Polsce wynosi 64 procent unijnej średni.

PKB, czyli poziom zamożności przeliczeniu na jednego mieszkańca z uwzględnieniem parytetu sił nabywczej gorzej wygląda tylko w Łotwie (58 procent), Rumunii (49 procent) oraz Bułgarii (46 procent). Jeszcze w 2011 roku wyprzedzaliśmy Litwę, a teraz nasi sąsiedzi skoczyli do 66 procent średniej. Czemu tak się stało ? Eurosart wyjaśnia , że dane skorygowane w oparciu o wynik spisu powszechnego ludności. I wychodzi na to, że spadek ludności na Litwe (a także Łotwie) wyniósł aż 12 procent, w porównaniu ze wcześniejszym wpisem. A miało to ogromny wpływ na wynik PKB. Polska coraz biedniejsza W większości to efekt migracji za chlebem. W Polsce wynik spisu powszechnego ludności ukazał, że jest nas w kraju około 37,2 mln, a około 1,14 mln przebywa poza granicami kraju. Okazuje się, że to około 8 procent więcej niż w poprzednim spisie. Ostatnie dane są podstawą do wyliczeń Eurosatu.

Tak więc prawda jest taka, że zarówno nasz kraj, jak i Litwa, to biedacy na tle innych krajów Europy Zachodniej. Ważne jest to, że właśnie Polska nadrabia najszybciej jak się da zaległości wśród krajów Europy Zachodniej. Warto również dodać, że w okresie przedkryzysowym, czyli w roku 2007 udało się Polsce przybliżyć do unijnej średni, aż o 10 procent. A od 2007 roku skumulowany wzrost PKB wyniósł 25 procent, nikt w Unii Europejskiej nie miał nawet przybliżonego wyniku. Minusem natomiast jest przyszłość, gdzie mamy utracić przewagę nad innymi. W roku 2013 nie będziemy już w czołówce, ponieważ w 2012 roku wzrost gospodarczy w Polsce mocno siadł. Coraz trudniej będzie nam gonić unijną średnią, więc zostaniemy na samym końcu Unii Europejskiej. Polska coraz biedniejsza Może i nie będziemy w czołówce, ale na pewno nie będziemy się rozwijać wolniej niż przeciętna UE.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.