Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Biznes > PGNiG ma dać 15 mld zł nadwyżki finansowej

PGNiG ma dać 15 mld zł nadwyżki finansowej

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) przyjęło nową strategię na lata 2013-2014, dzięki realizacji której chce wypracować do 2020 roku około 15 miliardów złotych nadwyżki finansowej. PGNiG ma dać 15 mld zł nadwyżki finansowej Wdrożenie strategii pozwoli na realizację ambitnego programu inwestycyjnego, przy jednoczesnej spłacie zadłużenia i wygenerowania nadwyżki finansowej (w wysokości około 15 mld zł do 2020 r.), która może zostać przeznaczona na kolejne inwestycje.

Firma wymieniła jakie działania podejmie. Są to między innymi restrukturyzacja zatrudnienia i wdrożenie programu dobrowolnych odejść, połączenie niektórych spółek i sprzedaż części z nich czy utworzenie centrum usług wspólnych. Z działań rozwojowych PGNiG planuje zaś między innymi „zmianę architektury marki”, PGNiG ma dać 15 mld zł nadwyżki finansowej rozpoczęcie produkcji ropy w Norwegii, kontynuacja poszukiwań surowców w Pakistanie i zakończenie działalności wydobywczo-poszukiwawczej w Danii. Grupa kapitałowa przeznaczy w 2013 r. na inwestycje 4,9 mld zł. Zdecydowana większość, bo aż 2,4 mld zł, będzie przeznaczona na poszukiwanie i wydobycie ropy oraz gazu, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Około 1,3 mld zł grupa chciałaby przeznaczyć na rozwój segmentu dystrybucji gazu, a około 0,6 mld zł na rozbudowę podziemnych magazynów. Hinc zapowiedział, PGNiG ma dać 15 mld zł nadwyżki finansowej że w kolejnych latach grupa kapitałowa będzie przeznaczać na inwestycje około 5 mld zł rocznie.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.