Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Ekonomia > Nobel za teorię gier

Nobel za teorię gier

W tym roku wyróżniono dwóch amerykańskich profesorów – Lloyda Shapleya i Alvina E. Rotha. Nobel za teorię gier Zajmują się m.in. teorią gier, projektowaniem rynku i ekonomią eksperymentalną.
Obaj zostali nagrodzeni za „teorię stabilnego dostosowania i wykorzystanie projektowania rynku”. Oprócz tych zagadnień zajmują się także ekonomią eksperymentalną. Prof. Tomasz Żylicz z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW nie był zdziwiony za ponowne przyznanie ekonomicznego Nobla specjalistom od teorii gier. – Nobel za teorię gier Komitet Noblowski bardzo dokładnie przygląda się liście publikacji ekonomicznych, temu jak często jakiś temat jest podchwytywany przez innych naukowców. Tak jest właśnie w przypadku teorii gier. Nie będę zdziwiony, jeśli za kilka lat Nobla otrzymają kolejni ekonomiści specjalizujący się w tej dziedzinie. Zdaniem prof. Żylicza teoria gier ma zastosowanie między innymi w działalności przedsiębiorstw, kiedy trzeba zbadać i przewidzieć działania konkurencji.
Nobel za teorię gier Ta teoria może zostać rozciągnięta na inne dziedziny życia – na przykład zachowania małżonków bądź wybór odpowiedniej szkoły dla ucznia, a nawet w znalezieniu dawcy organu do transplantacji.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.