Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Finanse > Niższa cena za gaz

Niższa cena za gaz

Wynegocjowanie przez PGNiG niższych cen gazu z Rosji, Niższa cena za gaz będzie miało efekty w obniżce cen gazu w kraju.

Nowa taryfa, która wejdzie w życie 1 stycznia 2013 roku oznaczać będzie dla odbiorców gazu gospodarstw domowych spadek płatności o około 10 procent. Jeżeli chodzi o grupy taryfowe dla innych odbiorców to obniżka będzie na poziomi od 2 do 4 procent. Jak na razie taryfa będzie obowiązywać do 30 września 2013 roku. Według wyliczeń odbiorcy, którzy używają gazu do gotowania, zapłacą średnio mniej o 2,61 złoty, a odbiorcy, Niższa cena za gaz którzy używają gazu do celów gotowania i podgrzewania wody zapłacą miesięcznie mniej o średnio 10,43 złoty. Natomiast odbiorcy z grupy W-3, którzy ogrzewają mieszkanie gazem zapłacą mniej o średnio 39,27 złoty.

Powodem zmian taryfy jest pomyślne zakończenie negocjacji w sprawie zmiany formuły cenowej w kontrakcie PGNiG z Gazpromem. Spółka uzyskała obniżenie bieżących cen zakupowych gazu oraz częściowy zwrot już zapłaconych kwot za okres od 1 kwietnia 2011 do 30 września 2012. Spółka wynegocjowała obniżkę w skali 10 procent. Decyzja URE jest ostatnim krokiem w trudnej wspinaczce, którą rozpoczęliśmy ponad półtora roku od negocjacji z głównym dostawcą gazu, twierdzi minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Dodał również, że jeżeli gaz będzie tańszy przez cały rok o około 10 procent, Niższa cena za gaz to odbiorcy zaoszczędzą w skali roku około 500 złoty. Za gaz importowany z Rosji zapłacimy 12 mld złoty zamiast 15.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.