Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Finanse > Kupujesz w Internecie?

Kupujesz w Internecie?

W ostatnim tygodniu przed świętami na aukcjach internetowych kupujemy i sprzedajemy miliony produktów. Kupujesz w Internecie? Nie zapomnijmy o płaceniu podatków. Bo fiskus o nas na pewno nie zapomni.
Podatek musi zapłacić każdy, kto sprzedał przedmiot będący w jego posiadaniu krócej niż 6 miesięcy. Czas ten liczy się od końca miesiąca, w którym dokonaliśmy zakupu. Dochód ze sprzedaży wpisujemy do formularza PIT w rubryce „inne dochody” i odprowadzamy podatek według skali podatkowej. Ale uwaga, to nie wszystko! Są sytuacje, w których trzeba zapłacić podatek, nawet jeśli coś w sieci kupujemy. Dotyczy to produktów droższych niż 1000 zł. Jeżeli szarpniemy się na taki zakup, to najpóźniej dwa tygodnie od jego dokonania powinniśmy złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację PCC-3 i w ramach podatku od czynności cywilnoprawnych wpłacić na konto fiskusa 2 proc. wartości przedmiotu. W gorącym okresie przedświątecznym wielu allegrowiczów wystawia na aukcjach towar, który kilka tygodni wcześniej kupiło o taniej. Kupujesz w Internecie? Każda taka osoba automatycznie staje się płatnikiem VAT, nawet jeśli nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej. Jeśli handel nie opiewa na duże kwoty, nie mamy się o co martwić. Podatek musi być rozliczony dopiero wówczas, gdy przychody ze sprzedaży przekraczają 150 tys. zł.
Jeśli mamy wątpliwości, czy powinniśmy zarejestrować działalność gospodarczą, a także czy i jaki podatek zapłacić, wówczas możemy zwrócić się o pomoc do Krajowej Informacji Podatkowej (KIP). Otrzymana wykładnia nie ma jednak mocy prawnej. Może się więc zdarzyć, że urzędnik przyjmie inną interpretację przepisów i zdecyduje, że prowadziliśmy działalność bez rejestracji. Aby się przed tym ochronić, możemy złożyć elektroniczny wniosek na stronie KIP o tzw. interpretację indywidualną, wydawaną w imieniu Ministra Finansów. We wniosku należy spytać o stan faktyczny przepisów oraz o ewentualne zdarzenia przyszłe, których następstwem mogą być określone konsekwencje podatkowe. Kupujesz w Internecie? Wniosek o wydanie takiej interpretacji może złożyć każdy: podatnik, płatnik lub inny podmiot, w tym także osoby niemające miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Polski.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.