Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Biznes > Koniec komórkowego eldorado

Koniec komórkowego eldorado

W ciągu 13 lat trzy największe mobilne sieci wypłaciły prawie 23 mln złoty swoim właścicielom. Koniec komórkowego eldorado Plus, Orange (kiedyś Idea) oraz T-Mobile (wcześniej Era) działające w naszym kraju w latach 1998 – 2011 odnotowały zysk w wysokości 30 mln złoty. 77 procent tego zysku (23 mln złoty) oddać musiały właścicielom firm. To się nigdy już nie powtórzy.

Najwięcej z tej trójki, bo ponad 11 mln złoty zarobiła firma Plus, która najwcześniej zaczęła przynosić zyski (już w 1999 roku). W 2003 roku wypłaciła już właścicielom (firmom z udziałem Skarbu Państwa) pierwszą dywidendę w wysokości 9 mln złoty. W tym roku po raz pierwszy Plus nie wypłacił dywidendy, ponieważ spłaca kredyt zaciągnięty przez Zygmunta Solorz – Żaka na zakup tej sieci. Koniec komórkowego eldorado Plus należy do niego od początku 2012 roku. W 2000 roku na plus wyszła Era, dzisiaj już T-Mobile, która zarobiła 10 mln złoty. Od stycznia 2011 roku PTC (Polska Telefonia Cyfrowa – prowadząca sieć T-Mobile) ma jednego akcjonariusza (grupę Deutsche Telekom), któremu na razie przekazała 7,2 mld złoty. Orange zaczął najpóźniej i  zarobił najmniej, tylko 8,2 mld złoty. 100 procent udziałów należy do Telekomunikacji Polskiej, która otrzymała 6,5 mld złoty od Centertela (Orange). Zyski tej firmy mają szczególne znaczenie. Od nich zależy wysokość dywidendy, jaką TP wypłaci giełdowym inwestorom. Od października zostały zmniejszone wypłaty o 33 procent.

Nie ma możliwości, by komórkowe eldorado w telefonii komórkowej się powtórzyło. Ponieważ występuje ono wtedy, gdy firma ma do zaoferowania nową usługę, która cieszyć się będzie dużym zainteresowaniem i można ją będzie drogo sprzedać. W dzisiejszych czasach, gdy telefonia i Internet są usługami powszechnymi, a użytkownikom nie obce są tablety i smart fony za złotówkę, nie ma opcji na eldorado. Koniec komórkowego eldorado Wpływ osłabienia makroekonomicznej sytuacji telekomy odczują w 2014 roku – przypuszczają analitycy.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.