Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Ekonomia > Japoński eksport kwitnie

Japoński eksport kwitnie

Napędzany zamówieniami z USA eksport Japonii wzrósł w maju o 10 proc. w ujęciu rocznym i jest najwyższy od prawie półtora roku.
Japoński eksport kwitnie Eksport Japonii wzrósł w maju o 10 proc. w stosunku do tego samego okresu w roku poprzednim i znajduje się na najwyższym poziomie od 17 miesięcy. Do tak wyraźnej poprawy przyczyniło się głównie zwiększenie o 38 procent zamówień z USA, ale wpływ miały również dostawy do Chin, największego partnera handlowego Japonii, które wzrosły po raz pierwszy od ośmiu miesięcy. Dobre wyniki japońskiego eksportu łagodzą obawy o wpływ światowego spowolnienia gospodarczego na japońską ekonomię, która oparta jest na eksporcie i której rozwój w dużym stopniu zależy od popytu z takich rynków jak Chiny, USA i Europa. Pozytywnym sygnałem jest również większy od spodziewanego wzrost japońskiego importu, który w maju wyniósł 9 procent. Analitycy odczytują to jako sygnał rosnącego popytu na rynku wewnętrznym.
W ostatnich miesiącach eksport Kraju Kwitnącej Wiśni był dotknięty przez zmniejszenie popytu na kluczowych dla tego kraju rynkach. Japoński eksport kwitnie Spadały zamówienia z Chin, ponieważ wzrost tej drugiej największej gospodarki świata w ostatnich miesiącach nieco wyhamował. W tym samym czasie popyt konsumentów na Starym Kontynencie także był zmniejszony z powodu trwającego europejskiego kryzysu zadłużenia. Tymczasem w USA stale rosło zapotrzebowanie na japońskie produkty, czego głównym beneficjentami są producenci samochodów. Majowy 38 procent wzrost japońskiego eksportu do USA poprzedziły zwiększone o odpowiednio 43 procent i 24 procent dostawy do tego kraju w kwietniu i marcu. Analitycy przekonują, że popyt największej gospodarki świata najprawdopodobniej utrzyma się na wysokim poziomie, co korzystnie przełoży się na japońską gospodarkę. – Japoński eksport kwitnie Dla Japonii wzmocnienie amerykańskiej gospodarki może przynieść większe korzyści niż tylko wyrównanie strat pochodzących ze spowolnienia w Europie i Chinach.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.