Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Gospodarka > Francuski system emerytalny wymaga reform

Francuski system emerytalny wymaga reform

Prezydent Francji Francois Hollande podczas swojej pięcioletniej kadencji będzie musiał zrewidować system emerytalny, Francuski system emerytalny wymaga reform ponieważ poprzednia reforma, która wywołała masowe protesty, nie poszła wystarczająco daleko.

W 2010 roku były konserwatywny prezydent Nicolas Sarkozy przeprowadził zmiany w systemie emerytalnym podnosząc wiek emerytalny o dwa lata, do 62. roku życia. Doprowadziło to do trwających tygodnie protestów w całym kraju. Socjalistyczny rząd premiera Hollande’a zrewidował zasady reformy pozwalając ludziom, którzy rozpoczęli prace przed 20. rokiem życia przejść na emeryturę w wieku 60 lat oraz ułatwiając dostęp do pełnej emerytury matkom co najmniej trojga dzieci. Francuski system emerytalny wymaga reform Minister finansów unikał używania słowa „reforma”, jednak powiedział, że rząd przeprowadzi konsultacje w pierwszej połowie roku 2013 w sprawie sfinansowanie deficytu w sposób, który nie będzie karał najmniej zarabiających i robotników.

Reforma emerytalna przeprowadzona przez Sarkozy’ego pociągnęła za sobą wysokie koszty polityczne. Związki zawodowe zorganizowały wówczas protesty, w których na ulicach francuskich miast uczestniczyły miliony ludzi. Z kolei francuski związek pracodawców Medef apelował, by wiek emerytalny podnieść do 63 lat oraz o wprowadzenie zasady, że prawo do pełnej emerytury uzyskuje się po 43 latach opłacania składek. Francuski system emerytalny wymaga reform Sprzeciwia się również jakiemukolwiek podniesieniu składek zarówno dla firm jak i pracowników.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.