Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Biznes > Firmy kupujące gaz od PGNiG chcą nim swobodnie handlować

Firmy kupujące gaz od PGNiG chcą nim swobodnie handlować

UOKiK może zabronić spółce stosowania w kontraktach klauzul zakazujących odsprzedaży gazu. Firmy kupujące gaz od PGNiG chcą nim swobodnie handlować Zapisy tego typu znajdują się w umowach PGNiG na sprzedaż surowca największym odbiorcom.
Tak twierdzą klienci koncernu – spółki chemiczne i naftowe. Przekonują, że zgodnie z kontraktami, choć kupują gaz, nie mogą nim swobodnie dysponować. Tego typu warunki kontraktowe są niedopuszczalne. Jeśli ktoś kupi gaz, to dlaczego ma nie mieć prawa, by go dalej odsprzedać. To bariera ograniczająca płynność rynku i blokująca rozwój konkurencji. Jednak PGNiG twierdzi, że nie ogranicza swoim odbiorcom prawa do swobodnego dysponowania zakupionym surowcem. W stosowanych wzorcach umów kompleksowych komentowana klauzula umowna nie zabrania odsprzedaży gazu zakupionego od PGNiG. Firmy kupujące gaz od PGNiG chcą nim swobodnie handlować Wymagamy jedynie, aby odbiorcy paliwa gazowego deklarowali, czy kupowane paliwo gazowe przeznaczone będzie na własne potrzeby odbiorcy, czy też do dalszej odsprzedaży
Prawo do odsprzedaży zakupionego gazu ma spore znaczenie dla liberalizacji rynku gazu. Jutro uruchomiona zostanie giełda tego surowca na Towarowej Giełdzie Energii. Spółki będą mogły na niej swobodnie kupować i sprzedawać paliwo. Możliwość handlowania nadwyżkami gazu zwiększyłaby płynność tego rynku, a więc ułatwiłaby innym firmom możliwość zaopatrywania się w surowiec w inny sposób niż w PGNiG. Firmy kupujące gaz od PGNiG chcą nim swobodnie handlować Dodatkowym czynnikiem, który mógłby skłaniać firmy do tego rozwiązania, jest spadek cen przesyłu. URE zatwierdził nową taryfę Gaz-Systemu, w której stawki są o 3 procent niższe niż w poprzedniej.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.