Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Przedsiębiorstwa > Elektroniczne zmysły rozumnych komputerów

Elektroniczne zmysły rozumnych komputerów

Maszyny będą wyposażone w smak, węch i dotyk – prognozują eksperci IBM. Elektroniczne zmysły rozumnych komputerów W niedalekiej przyszłości komputery będą sprawniej rozwiązywać złożone zadania. Ludzie, zamiast programować komputery, po prostu powiedzą im, czego chcą”. Pięciu najbardziej obiecujących technologii, które będą pojawiać się w ciągu pięciu lat. Co będzie komputerom potrzebne, aby lepiej z nami współpracować? – Damy maszynom niektóre możliwości naszych umysłów naśladujące i doskonalące nasze własne zmysły. Maszyny będą myśleć tak, jak myślą ludzie.
Rozpoznawanie mowy przez maszyny znalazło się na pierwszej liście „5 na 5″ stworzonej przez IBM w 2006 roku. Prognoza się sprawdziła, bo zamieniać mowę w tekst oraz wykonywać polecenia głosowe potrafią dziś smartfony. Tym razem oczekiwania są większe: na podstawie dźwięków komputery mają wnioskować o stanie otoczenia. Płacz dziecka różni się w zależności od tego, czy jest ono głodne, zmęczone, czy je coś boli. Opatentowaliśmy system, który monitoruje i rozpoznaje przyczyny płaczu – pisze Dimitri Kanevsky z IBM. Elektroniczne zmysły rozumnych komputerów Dzięki temu rodzice mogą wreszcie zrozumieć, o co chodzi maleństwu. Podobna technologia – IBM Deep Thunder – wykorzystywana jest w Brazylii do oceny, czy drzewa podczas burzy przewrócą się i zablokują drogi. A smartfony „słyszące” otoczenie będą mogły ściszyć dzwonek lub uczynić go głośniejszym w zależności od tego, czy jesteśmy na ruchliwej ulicy czy na ważnym spotkaniu.
Pojęcie „kuchnia molekularna” nabierze nowego znaczenia. To maszyny, posługując się bazą danych substancji chemicznych zawartych w jedzeniu, będą tworzyć dla nas nowe potrawy. Do tego będą to potrawy o zachowanych właściwościach odżywczych i mieszczące się w założonej kaloryczności. Maszyny będą również oddziaływać na nasze kubki smakowe, odtwarzając niektóre smaki. Stworzy to nowe możliwości dla handlu, podobnie jak wprowadzenie e-dotyku. Wreszcie węch – podobnie jak dotyk i smak dotąd nie kojarzyły się ze światem komputerów. Tymczasem czujniki – elektroniczne nosy – już teraz wykrywają niektóre substancje, mogą nawet służyć lekarzom do diagnozowania chorób. Elektroniczne zmysły rozumnych komputerów Opracowano już „nosy” wyczuwające w oddechu pacjenta nowotwory, gruźlicę, cukrzycę, a także schorzenia wątroby.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.