Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Przedsiębiorstwa > Coraz słabsze Apple

Coraz słabsze Apple

Koreański producent umacnia pozycję na rynku smartfonów. Apple zdradza oznaki słabości, dołują HTC i Nokia. Coraz słabsze Apple Ale w Polsce ta ostatnia wciąż trzyma się nieźle.
Apple przestał rosnąć, a HTC, Motorola i Nokia zaliczyły rok niepowodzeń i wypadły ze ścisłej czołówki rankingu producentów smartfonów. Za to Samsung zwiększa zasięg, a za nim po cichu podążają chińscy producenci: Huawei i ZTE. Polski rynek nie odbiega od światowych trendów – z tym wyjątkiem, że sytuacja Nokii jest u nas znacząco lepsza niż za granicą. Apple wypada zaś u nas gorzej niż na świecie.
Od czasu, jak we wrześniu kurs akcji Apple sięgnął niebotycznych 705 dol., firma odnotowuje już tylko spadki. Pewnie, że jeśli się spada z tak wysokiej pozycji, to ma się spory margines bezpieczeństwa. Coraz słabsze Apple Obecnie jednak akcje firmy z logo jabłka wyceniane są już na nieco ponad 533 dol., a analitycy upatrują w tym znamion schyłku wielkości Apple. Powód? Nowy iPhone 5, mimo że sprzedaje się świetnie, nie rzucił na kolana swoją innowacyjnością i nie usadził w miejscu konkurencji, a właśnie tego rynek oczekuje od Apple. Dodatkowo, firma boryka się opóźnieniami dostaw podzespołów do swoich urządzeń, co wywołuje zmniejszenie dostaw do sklepów. Analitycy uważają, że problem ten rozciągnie się na 2013 rok. Udział Apple w rynku smartfonów w 2012 roku, wedle najnowszych danych firmy IHS iSuppli, sięgnął 20 proc., co jest wynikiem zaledwie o 1 proc. lepszym niż rok wcześniej.Jednak w tym samym okresie Samsung urósł do z 20 proc. do 28 proc., co niewątpliwie stało się w dużej mierze kosztem Apple. Coraz słabsze Apple Wedle szacunków udział koreańskiego producenta w polskim rynku może obecnie sięgać około 30 proc., podczas gdy iPhone’y zagarnęły 6-10 proc. rynku.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.