Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Ekonomia > Bilion dolarów deficytu to nie problem

Bilion dolarów deficytu to nie problem

1 bilion deficytu budżetowego USA nie oznacza, że kraj czeka kryzys zadłużenia publicznego, ani nie wymaga cięcia wydatków publicznych. Bilion dolarów deficytu to nie problem Ważne jest to, że jeśli gospodarka rośnie, budżet nie musi być zrównoważony.

Ameryka ma jeden bilion dolarów deficytu budżetowego; konkretnie w tym roku podatkowym, który zakończył się we wrześniu, USA miały 1,089 bln deficytu. Nie należy wyciągać z tego szczególnie pesymistycznych wniosków. Ważne jest to, by walcząc z deficytem nie osłabić wzrostu gospodarczego – pisze Krugman, który jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Bilion deficytu budżetowego nie oznacza, że fiskalna polityka kraju jest całkowicie nie do utrzymania. Bilion dolarów deficytu to nie problem Nie należy dać się wystraszyć tym, którzy wieszczą, że Amerykę czeka kryzys zadłużenia publicznego. Nie tylko takie ostrzeżenia nie zmaterializowały się od lat, ale też koszty pozyskiwania pieniędzy na rynkach przez USA są na rekordowo niskim poziomie.

Obecny deficyt USA nie jest argumentem na rzecz obcięcia kosztów opieki społecznej czy ubezpieczeń zdrowotnych dla najuboższych – pisze noblista. Skala obecnego deficytu odzwierciedla przede wszystkim skalę spowolnienia gospodarczego, które dotknęło USA. Zwiększy się ono, jeśli będziemy się starali zbyt szybko zmniejszyć deficyt. Ważne jest to, że jeśli gospodarka rośnie, budżet nie musi być zrównoważony. Bilion dolarów deficytu to nie problem A perspektywy wzrostu amerykańskiej gospodarki wyglądają bardzo korzystnie: widać ożywienie na rynku nieruchomości, spada dług konsumentów i stopa bezrobocia.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.