Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Biznes > Bankomaty

Bankomaty

Liczba urządzeń nie rośnie, ponieważ sieci czekają na nowe prowizje. Bankomaty Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec września działało w Polsce 17 979 bankomatów. Oznacza to, że od początku lipca do końca września przybyło ich jedynie 29.
To najgorszy kwartalny wynik od II kw. 2010 r., gdy liczba bankomatów skurczyła się o ponad 200 maszyn. Wówczas operatorzy ograniczali wielkość sieci z powodu decyzji podjętych przez Visę i MasterCard. Obie organizacje płatnicze zmniejszyły prowizję interchange od wypłat gotówki z 3,5 zł do 1,2–1,3 zł. Prowizję tę banki płacą operatorom bankomatów za każde podjęcie pieniędzy przez użytkownika karty. Później okazało się, że spadek liczby urządzeń był tylko chwilowy i w następnych kwartałach sieć urządzeń znów zaczęła gęstnieć.
Surcharge to dodatkowa opłata, jaką mógłby ściągnąć właściciel bankomatu od klienta, niezależnie od prowizji pobieranej przez bank wydający kartę. Bankomaty Dziś surcharge nie może być stosowana, bo zabraniają tego regulaminy organizacji płatniczych. Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych zakłada, że stosowanie takich zapisów w regulaminach nie będzie dozwolone. Prace nad nowelą trwają od kilkunastu miesięcy. Ustawa może znaleźć się w parlamencie w styczniu przyszłego roku. Za surcharge lobbują przede wszystkim właściciele niezależnych od banków sieci bankomatów. Argumentują, że dzięki tej prowizji opłacalna będzie instalacja tych urządzeń tam, gdzie dziś się to nie kalkuluje, np. w mniejszych miejscowościach. Wprowadzeniu tej opłaty sprzeciwiają się natomiast banki. Szczególnie dotknie ona te instytucje, które nie zdecydowały się zainwestować w swoje sieci, bo jak twierdzą, dodatkowe koszty będą musiały wziąć na siebie. Bankomaty Surcharge popierają natomiast organizacje walczące o rozwój obrotu bezgotówkowego.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.