Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Finanse > Banki w europie

Banki w europie

Za manipulowanie stopami LIBOR europejskie banki zostały już ukarane grzywnami w wysokości co najmniej 6,1 miliarda dolarów. Banki w europie To około jedna czwarta szacowanych zysków z obecny rok.

Nadzór rynku na dziewięć największych banków nałożył minimum 13 kar powyżej 5 milionów dolarów, wynika z danych zebranych przez Bloomberga. Te instytucje w tym roku mogą zarobić łącznie 24 miliardy dolarów, a trzy duże banki, w tym szwajcarski gigant UBS, jak wynika z prognoz analityków, znajdą się pod kreską.Europejskie banki, które tnąc koszty i poprawiając zyskowność próbują sprostać nowym wymogom regulacyjnym jednocześnie muszą borykać się nie tylko z dochodzeniami w sprawie manipulowania stopami LIBOR, a także ułatwiania terrorystom dostępu do amerykańskiego systemu bankowego.

Dzisiaj o karze w wysokości 1,5 miliarda dolarów za manipulowanie stopami LIBOR poinformował szwajcarski UBS. Banki w europie HSBC Holdings  11 grudnia zgodził się zapłacić 1,92 miliarda dolarów w ramach porozumienia z nadzorem amerykańskim ,który prowadził dochodzenie przeciwko temu największemu bankowi w Europie  w sprawie prania brudnych pieniędzy. Było to najbardziej kosztowne tego rodzaju porozumienie. Według szacunków amerykańskiego banku Morgan Stanley w związku z manipulowaniem stopami LIBOR branży grożą kary w łącznej wysokości  minimum 8,7 miliarda dolarów. Trzy osoby zostały aresztowane. Jak dotąd na akcjach europejskich banków inwestorzy zarabiają, głównie dzięki polityce Europejskiego Banku Centralnego, który zapowiedział, że zrobi wszystko, by uratować euro. Indeks Bloomberga w skład którego wchodzi 38 instytucji finansowych z naszego kontynentu po 32-procent spadku w roku ubiegłym w tym zyskuje 22 procent. Według analityków liderem zysków powinien być HSBC, którego tegoroczny zarobek szacują na 15,3 miliarda dolarów. Banki w europie Spośród największych banków pod kreską znajdą się natomiast Royal Bank of Scotland, Lloyds Banking Group oraz UBS.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.