Jesteś tutaj: bankingandfinance.pl > Finanse > 300 tysięcy Polaków może skorzystać z nowej ulgi podatkowej

300 tysięcy Polaków może skorzystać z nowej ulgi podatkowej

Ponad 300 tysięcy Polaków, którzy w 2012 r. założyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, 300 tysięcy Polaków może skorzystać z nowej ulgi podatkowej będzie mogło obniżyć swój podatek dochodowy nawet o blisko 1200 zł – przypomina Nordea PTE. Aby skorzystać z ulgi trzeba jednak najpierw wpłacić pieniądze na IKZE.
Z ankiety przeprowadzonej przez Deutsche Bank wynika, że tylko 2,8 proc. Polaków potrafi rozszyfrować skrót IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. A dzięki niemu można nie tylko oszczędzać na emeryturą, ale także obniżyć swój podatek. IKZE wprowadzono na początku tego roku. Było to zadość uczynienie ze strony rządu dla towarzystw emerytalnych i Polaków, za to że zmniejszono część składki emerytalnej idącej do OFE. Na IKZE można oszczędzać pieniądze nie płacąc podatku Belki. Poza tym często produkt ten nie jest tak skomplikowany jak fundusze emerytalny, 300 tysięcy Polaków może skorzystać z nowej ulgi podatkowej a konstrukcją bardzie przypomina rachunek oszczędnościowy.
Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że na koniec I półrocza tego roku założono już 300 tys. kont IKZE. Jednak nie wszystkie zostały zasilone pieniędzmi. Jedynie na nieco ponad 12 tys. z nich wpłynęły jakiekolwiek środki finansowe. Jednak eksperci spodziewają się, że jeszcze przed końcem roku liczba zasilonych kont znacznie wzrośnie. Wiele osób będzie chciało bowiem skorzystać z ulgi podatkowej. A odliczyć można sobie niemal 1200 zł. Aby to zrobić trzeba prawidłowo wypełnić swój PIT, np. PIT 37. W dotychczas obowiązujących formularzach, w części B dotyczącej odliczeń od dochodu innych niż mieszkaniowe, w pozycji 23/24 należy wprowadzić wyliczoną kwotę. 300 tysięcy Polaków może skorzystać z nowej ulgi podatkowej W deklaracjach za 2012 rok ta rubryka nosi nazwę „Wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)”.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.